Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Termen contestatie concediere
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Termen contestatie concediere

Buna ziua,
ma aflu in situatia in care mi-a fost comunicata o notificare de preaviz privind desfiintarea postului pe care il ocup.In aceasta notificare de preaviz sunt descrise motivele, dreptul la 20 zile de preaviz si faptul ca la data expirarii preavizului va fi emisa decizia cf articolul 65 (1)din CM.
In prezent sunt in concediu medical dar doresc sa contest aceasta concediere.
1.Trebuie sa astept decizia de concediere pe care au mentionat-o pentru a contesta in instanta?
sau
2. Trebuie sa contest notificarea de preaviz?
3.Termenul de 30 de zile de la comunicare decurge de la data primirii notificarii sau de la data cand voi primi decizia?
Va multumesc si va rog un raspuns cat se poate de urgent
1. termenul de contestare a deciziei de concediere incepe sa curgă de la data comunicarii acesteia.

2. notificarea de preaviz nu se contesta in instanta de judecata

3. termenul de introducerea actiunii in instanta este de 45 de zile de la data comunicarii deciziei de concediere,