Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Optiunea succesorala, consecinte
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Optiunea succesorala, consecinte

Buna seara! Art.1103 Cciv spune ca dreptul de optiune succesorala se poate exercita in termen de 1 an de la deschiderea mostenirii. Pe un site al unui cabinet notarial scrie asa:Dupa scurgerea acestui termen (1 an), dreptul de a accepta sau de a renunta la mostenire se prescrie, succesibilul devenind strain de mostenire. - Art. 1112 (2) Cciv spune ca:
Prezumtia de renuntare opereaza numai daca citatia i-a fost comunicata succesibilului cu cel putin 30 de zile inainte de expirarea termenului de optiune succesorala. Au trecut deja 1 an si 2 luni si nu am primit nici o citatie. Fata de cele de mai sus, inseamna ca in mod tacit am renuntat la mostenire ?
Care este in concret situatia dvs ?
Deocamdata nu am actionat in nici un fel, nu m-am adresat nici unui notar.
Neacceptand succesiunea in termen, se cheama ca nu sunteti mostenitor.

Acceptarea poate fi expresa (declaratie de acceptare a succesiunii) sau tacita (acte sau fapte care au semnificatia acceptarii)

Poate ca, totusi, ati facut acte de acceptare tacita, pe care va trebui sa le dovediti, situatie in care se cheama ca sunteti mostenitor.

In ceea ce priveste prezumtia, ea este una relativa, si are doar rolul de a permite notarului continuarea procedurii succesorale in situatia in care prezumtia poate opera conform legii. Adica, notarul v-a citat, a respectat termenul de 30 de zile, dar dumneavoastra va faceti ca ploua si nu puteti iesi din casa. Notarul va folosi prezumtia pentru a dezbate succesiunea cu ceilalti mostenitori, dumneavoastra fiind prezumat a fi renuntat la succesiune.

Oricum, puteti rasturna prezumtia dovedind ca ati acceptat in termen succesiunea.