Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensie alimentara Germania
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensie alimentara Germania

buna ziua,
- detin o hotarare judecatoreasca prin care sotul este obligat la plata pensiei alimentare, in cuantum de 200 euro/luna, el realizand un salariu lunar net( bani in mana) de 1000 eur/luna.
- diverse persoane mi-au spus ca nu i se poate retine sotului cei 200 eur/lunar, intrucat statul german considera ca pentru un trai decent, o persoana are nevoie de minim 950 eur/luna .
- Deci debitorul nu poate fi obligat decat la diferenta dintre salariul net incasat (1000 eur) si minimul garantat, adica 1000-950=50 eur

Poate cineva sa ma ajute !!!!

multumesc !!!
acele persoane nu v-au zis si ca tatal poate lua acolo alocatie pt copil si ca are deducere la impozit ?
Hotararea se executa asa cum e.
Daca nu se poate intretine, sa ceara micsorarea pensiei..
alocatia nu o ia decat daca minorul este in Germania cu el.interesa-tiva la un excutor in Germania si va lamuriti.
Romania facand parte din UE, iar tatal avand resedinta in Germania, am inteles ca din 184 eur alocatie se scad 10 eur( cat primeste in RO). Asa am inteles ca s-ar proceda (cei de la Agentia Judeteana de Prestatii sociale mi-au spus ).

Realitatea nu stiu care este

Multumesc pentru promptitudine. Cum se poate lua legatura cu un executor din Germania?

gi-jane2, moderator
Nu minorul trebuie sa se afle in Germania, ci un parinte sa munceasca acolo.
Daca v-a zis cineva din sistem ca s-ar scadea , asa o fi. Stiam de posibilitatea de a opta sa ia alocatie in Romania sau Germania.
Puteti executa hotararea prin intermediul Ministerului Justitiei.

[ link extern ]