avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1163 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensie alimentara Germania
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensie alimentara Germania

buna ziua,
- detin o hotarare judecatoreasca prin care sotul este obligat la plata pensiei alimentare, in cuantum de 200 euro/luna, el realizand un salariu lunar net( bani in mana) de 1000 eur/luna.
- diverse persoane mi-au spus ca nu i se poate retine sotului cei 200 eur/lunar, intrucat statul german considera ca pentru un trai decent, o persoana are nevoie de minim 950 eur/luna .
- Deci debitorul nu poate fi obligat decat la diferenta dintre salariul net incasat (1000 eur) si minimul garantat, adica 1000-950=50 eur

Poate cineva sa ma ajute !!!!

multumesc !!!
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 13:26, 6 Februarie 2014
acele persoane nu v-au zis si ca tatal poate lua acolo alocatie pt copil si ca are deducere la impozit ?
Hotararea se executa asa cum e.
Daca nu se poate intretine, sa ceara micsorarea pensiei..
alocatia nu o ia decat daca minorul este in Germania cu el.interesa-tiva la un excutor in Germania si va lamuriti.
Romania facand parte din UE, iar tatal avand resedinta in Germania, am inteles ca din 184 eur alocatie se scad 10 eur( cat primeste in RO). Asa am inteles ca s-ar proceda (cei de la Agentia Judeteana de Prestatii sociale mi-au spus ).

Realitatea nu stiu care este

Multumesc pentru promptitudine. Cum se poate lua legatura cu un executor din Germania?



Ultima modificare: Joi, 6 Februarie 2014
gi-jane2, moderator
Nu minorul trebuie sa se afle in Germania, ci un parinte sa munceasca acolo.
Daca v-a zis cineva din sistem ca s-ar scadea , asa o fi. Stiam de posibilitatea de a opta sa ia alocatie in Romania sau Germania.
Puteti executa hotararea prin intermediul Ministerului Justitiei.


[ link extern ]

[ link extern ]

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ce trebuie sa faca o mama comozi73 comozi73 Doresc sa pun o intrebare pentru o cumnata care are nevoie de o indrumare cum sa mearga mai departe in legatura cu copilul ei. Ea si sotul (concubinaj) au un ... (vezi toată discuția)
Pensie alimentara minor cu un parinte angajat in germania iolaru iolaru Fostul meu sot se afla in Germania, cu actuala lui familie, unde lucreaza, cu contract de munca. Am aflat recent de la o cunostinta al carei sot lucreaza in ... (vezi toată discuția)
Legat de pensia alimentara Meda_m Meda_m Salariu net de 8000RON. Pensie alimentara de 25% din 8000RON. Locul de munca se afla in alt oras decat cel de domiciliu. Prin urmare,se plateste o chirie de ... (vezi toată discuția)