Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Retrocedare teren
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Retrocedare teren

În anul 2003 mi sa eliberat TITLU DE PROPRIETATE pe mai multe parcele de teren moștenite de la bunicul meu, în total 3,48 ha, unele pe vechiul amplasament iar altele nu, din anumite motiv pe care le-am înțeles.Din o parcela de 1,8 ha care a fost comasata înainte de C.A.P. acum fiind pe teritoriul altei comune, am primit pe alte amplasamente ,în 3 parcele, acea suprafață fara a merge la fața locului să mi se măsoare terenul. În baza actului emis am mers la acele terenuri le-am luat în primire , dar masurându-le, din acele parcele lipsesc 0,70 ha.Am adus la cunoștința acest fapt, iar de atunci ma chinui sa primesc acea diferența, dar fară nici un rezultat, tot timpul când amintesc acest lucru primesc promisiuni căci se rezolvă, și anii trec iar eu rămân cu promisiuni. Deci eu vă rog să mă îndrumați ce aș putea face pentru a-mi putea recupera ternul în cauză, menționez căci în TITLU este trecut dar in teren el lipsește. Vă mulțumesc!
Buna ziua,
va sfatuiesc sa formulati in scris cererea dumneavoastra ca pe o somatie cu termen.
Daca in termenul stabilit nu se rezolva va trebui sa va adresati instantei.
Doar pe vorbe si promisiuni verbale nu rezolvati nimic.
Cam greu, au trecut 10 ani si in plus ati semnat procesul verbal de punere in posesie. Cred ca e mai mult acolo de facut... oricum, notificati comuna prin primar si asteptati raspuns oficial 30 de zile.