Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cod civil art.1112 (2)
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cod civil art.1112 (2)

Va rog sa-mi indicati articolul mai sus mentionat ,respectiv prezumtia de renuntare... , in vechiul cod civil unde il gasesc? Presupun ca pentru un deces survenit inainte de aparitia noului cod civil se aplica vechiul cod civil ,chiar daca actiunea in instanta este acum(acum am aflat de deces), nu?O zi buna va doresc.
Art. 700
Dreptul de a accepta succesiunea se prescrie printr-un termen de 6 luni socotit de la deschiderea succesiunii.
În cazul cînd moştenitorul a fost împiedicat de a se folosi de dreptul său, din motive de forţă majoră, instanţa judecătorească, la cererea moştenitorului, poate prelungi termenul cu cel mult 6 luni de la data cînd a luat sfîrşit împiedicarea.
Multumesc de raspuns, am inteles ca nu exista corespondent al art.1112(2) in vechiul cod civil .