Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Decazut din drepturile parintesti
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Decazut din drepturile parintesti

poti fi decazut din drepurile parintesti daca ai fost condamnat pentru trafic de droguri iar celalalt parinte doreste acest lucru?
In acest caz, cu aceste minime date ale problemei.....nu.
Adrian ALBU, Avocat
sigur putem sa spunem ca nu puteti fi decazut din drepturile parintesti pentru ca celalalt parinte doreste acest lucru - pentru ca nu el este cel care initiaza procedura
Nu veti fi decazut din drepturi si nici nu e necesar.
Mama poate cere si obtine sa exercite singura autoritatea parinteasca ceea ce inseamna ca mama va decide singura in ce priveste copilul.
Sanse minime, depinde de situatia practica pe care nu o cunoastem.
Care e inraurirea situatiei asupra copilului?
Orice problema cu legea, pe care ati avut-o si pentru care ati platit, nu va poate decade din drepturile parintesti, vorbiti cu sotia ca cel mai bine pentru copil este sa aiba o legatura cu ambii parinti, nu cred ca un copil se poate dezvolta armonios daca el nu are legaturi armonioase cu cei care i-au dat nastere. Nu va indepartati de copil si fiti alaturi de el atunci cand are nevoie. Poate ati facut lucruri gresite, de care nici dvs. nu sunteti mandru, poate ati gresit si fata de sotie si de aceea vrea sa pastreze distanta, in ceea ce va priveste, dar discutati ca doi maturi si luati cele mai bune decizii in ceea ce priveste copilul, ca uneori noi maturii din egoism ne gandim in primul rand la noi si dupa aceea la bunastarea copilului. Va urez intelepciune la amandoi!