Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Emitere factura la punctul de lucru
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Emitere factura la punctul de lucru

buna ziua

as dori sa stiu daca un puntc de lucru magazin cu vanzare en detail poate vinde pe langa casa de marcat si cu factura.
Mai doresc sa stiu daca se poate ca factura sa ramana cateva zile neachitata

multumesc anticipat
Buna seara,

Ce anume vindeti? Vanzarea la care va referiti, este ocazionala?
In principiu, pentru vanzarea catre populatie (persoane fizice) este obligatorie vanzarea cu bon fiscal.
Puteti intocmii la cerere si factura, dar se va achita cu bon fiscal.
Pentru persoane juridice intocmiti factura si chitanta.

Respect,
Dan Preda.