avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1180 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Emitere factura la punctul de lucru
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Emitere factura la punctul de lucru

buna ziua

as dori sa stiu daca un puntc de lucru magazin cu vanzare en detail poate vinde pe langa casa de marcat si cu factura.
Mai doresc sa stiu daca se poate ca factura sa ramana cateva zile neachitata

multumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: ContSters307306 , utilizator 16:51, 9 Februarie 2014
Buna seara,

Ce anume vindeti? Vanzarea la care va referiti, este ocazionala?
In principiu, pentru vanzarea catre populatie (persoane fizice) este obligatorie vanzarea cu bon fiscal.
Puteti intocmii la cerere si factura, dar se va achita cu bon fiscal.
Pentru persoane juridice intocmiti factura si chitanta.

Respect,
Dan Preda.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Chitanța sau bon fiscal Razvan1507 Razvan1507 Dacă ești en detail si livrezi in produs către o persoana fizica sau juridică si nu ți se achita pe loc ,i se emite o factura pe care o va achita ulterior ... (vezi toată discuția)
Casa de marcat breman breman Buna ziua - la un PFA daca vand marfa numai catre persoane juridice nu am nevoie de casa de marcat? (vezi toată discuția)
Deschiderea unui magazin in domeniul instalatiilor denisa2011 denisa2011 Saptamana viitoare vrem sa deschidem un magazin de instalatii. Sincer imi este tare frica ca nu ma voi descurca. Azi am primit o parte din marfa. Cum trebuie ... (vezi toată discuția)