Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune

Putem ceda noi copiii, in favoarea mamei, partea noastra la casa, chiar in cazul in care ea este diagnosticata cu un grad de handicap sever? Unul dintre noi deja o reprezinta legal. Dar vrem sa ramana ea mostenitoare cat mai este in viata. Suntem toti de acord. Se poate?
Nu puteţi ceda în favoarea mamei. Puteţi, în schimb, să acceptaţi succesiunea şi apoi să faceţi un partaj prin care cota dumneavoastră să îi fie atribuită.

Nu ar fi util nici să renunţaţi la succesiune. Prin renunţarea descendenţilor, legea cheamă la succesiune succesibilii din clasa a doua - fraţii şi surorile defunctului (dacă aceştia sau unii dintre ei au acceptat succesiunea în termen), alături de soţia supravieţuitoare. Nu cred că asta doriţi.
Eu zic ca ar putea ceda, de ce nu? O donatie catre mama si aia e! Si daca se raporteaza, ce? Slabe sanse, realmente, sa moara copiii inaintea mamei asa incat... zic eu ca ar fi ok.
Totusi, va trebuie curator pentru treaba aceasta.