avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 310 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Limita de construcție fata de vecini
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Limita de construcție fata de vecini

Buna ziua,
Am un vecin care si-a construit casa la 100 cm de gardul meu, pana aici e legal totul, insa toată zăpada mi-a căzut in curte ca o avalanșa si mi-a rupt toți copacei de lângă gard. Am doi căței, dacă sa aflau acolo, greutatea aia de zăpada le omorea!!
Are niște opritori mici pe acoperis dar fără folos.
Spuneti-mi va rog ce pot sa fac in acest caz?
Pot sa dau in judecată?

Multumesc,
Cu respect
Cel mai recent răspuns: 7noiembrie , utilizator 17:02, 8 Februarie 2014
BUNA ZIUA .
Cu tot respectul va rog sa incercati intai pe cale amiabila, ca intre vecini si buna vecinatate.
Daca aveti bani, si vreti dusmani, incercati si judecata cea dreapta.
Multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Zapada de pe casa vecinului cade pe proprietatea mea cojocri61 cojocri61 Am un vecin care si-a construit casa in apropierea propietatii mele, unde am anexe gospodaresti. In fiecare iarna zapada de pe casa vecinului cade pe ... (vezi toată discuția)
Problema cu vremea rea Razvan_G Razvan_G Vremea asta extrem de rea a venit cu o problema. Sora mea de curand si-a construit casa, probleme cu vecinii ca ii fura soarele etc., au trecut. Acum de cand ... (vezi toată discuția)
Cum poate fi rezolvata problema zapezii care cade de pe acoperisul vecinului in curtea mea? daniela andrei daniela andrei As dori tare mult sa stiu cum pot rezolva problema zapezii care cade de pe casa cu etaj a vecinului construita la 70cm de gard, in curtea casei mele. Nu stiu ... (vezi toată discuția)