Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... cum poate fi rezolvata problema zapezii care cade de ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

cum poate fi rezolvata problema zapezii care cade de pe acoperisul vecinului in curtea mea?

As dori tare mult sa stiu cum pot rezolva problema zapezii care cade de pe casa cu etaj a vecinului construita la 70cm de gard, in curtea casei mele. Nu stiu exact care ar trebui sa fie distantele intre vecinatati, din amintiri as spune 2,00m. Mentionez ca atunci cand a fost construit etajul casei nu s-a cerut acordul din partea noastra, cu toate ca era clar ca lumina zilei ca distanta nu este respectata. Intradevar pe partea dinspre curtea mea nu exista nici o fereastra, dar totusi, in iarna aceasta curtea mea a fost plina de zapada. Multumesc!!!!!!!!!!!
Discutati cu vecinul sa gaseasca o solutie tehnica pentru a impiedica zapada sa mai ajunga pe proprietatea dv.
In functie de raspuns si de reactie puteti sa ramaneti vecini prieteni sau mai putin prieteni reclamand la primarie si la inspectia in constructii.
adriantot a scris:

Discutati cu vecinul sa gaseasca o solutie tehnica pentru a impiedica zapada sa mai ajunga pe proprietatea dv.
In functie de raspuns si de reactie puteti sa ramaneti vecini prieteni sau mai putin prieteni reclamand la primarie si la inspectia in constructii.

si daca nici asa, cu reclamatii, nu rezolvati nimic, il notificati pe obligatia de a face sa faca modificarile necesare pentru remedierea problemei si apoi il actionati in judecata.. totusi, cea mai viabila solutie e pe cale amiabila.. un proces evitat, e un proces castigat.. O seara placuta va doresc!
1-Solutionare amiabila
2-Notificare cu termen concret pentru materializarea obligatiei de modificare/
reparatie sistem sarpanta/retinere scurgere zapada/apa
3-Sesizare politist proximitate
4-Instanta de judecata
~ Conținut șters la cerere ~
Vecinul meu a ridicat un etaj pe clădirea veche de chirpici a pus 2 rânduri de parAzapezi dar zăpada tot la mine a căzut distanta de la streașină la gard e de 1 metru .Pot sa l acționez in instanță??