Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Am nevoie urgenta de un raspuns!!- divort; partaj; ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Am nevoie urgenta de un raspuns!!- divort; partaj; ordin de restrictie

Buna,sunt Florina. sunt maritata de 17 ani,si de 17 ani traiesc un calvar. de 17 ani sotul meu ma bate,imi bate si mama,si traim intr-o cearta. am doi copii minori,iar de revelion sotul meu ne-a batut foarte tare,atat pe mine cat si pe copii. as vrea sa bag divort,insa nu stiu ce sa fac...avem datorii la banci,iar masinile si celelate bunuri sunt pe numele lui. traim in casa parintilor mei,casa e pe numele bunicului meu. as putea sa fac un ordin de restrictie? nu am nicio idee cu ce as putea sa fac mai intai.mi-e frica sa nu vanda masinile si tractorul,iar apoi sa plece daca bag divort,insa eu cu ce voi plati datoriile la banci? tin sa precizez ca,casa e girata la o banca! am nevoie neaparat de un sfat.. copii mei sunt traumatizati,numai putem sa suportam.
Ati depus plangeri la politie cand v-a batut ? Ati anuntat protectia copilului cand i-a batut pe copii ?
Nu inteleg, va bate, dar nu vreti sa plece ?
Ce doriti de fapt ?
Puteti obtine un ordin de restrictie si protectie daca puteti dovedi ca reprezinta un pericol, ca e violent.
Proprietarul casei poate cere evacuarea lui din casa, asta nu are legatura cu ordinul de restrictie.
Ati stat 17 ani in aceste conditii, ati facut copii cu omul asta, va trebui sa va hotarati daca vreti sa continuati in acelasi fel sau sa divortati.
Cati ani au copiii, aveti un loc de munca ?
1.Se poate proceda la partajarea datoriilor dobandite in vederea sustinerii mariajului.

Atat drepturile, cat si obligatiile sunt comune , in cazul in care acestea au fost dobandite in timpul mariajului.( am in vedere obligatiile contractate pentru nevoile obisnuite din timpul casatoriei ).

Obligatia contractuala care s-a nascut din incheierea contractului de imprumut poate fi comuna.

Astfel, veti putea disputa in cadrul partajului obligatia de plata a ratelor bancare.

In ceea ce priveşte datoriile comune ale fostilor soţi , instanta de judecata poate dispune obligarea sotului dumneavoastra la restituirea cotei de ½ din împrumutul contractat în timpul căsătoriei, dar si la obligarea platii cotei de 1/2 din sumele de bani ramase neplatite la banca, pana la implinirea termenului de rambursare.

2.
MODEL DE CERERE PENTRU ORDINUL DE PROTECŢIE

[ link extern ]

Succes.

CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
Am dat declaratie o singura data,acum trei saptamani.
Nu am anuntat protectia copiilor.
Ba vreau sa plece,din tot sufletul,insa nu pot sa l dau afara din curte.
Fata mea are 16 ani iar baiatul 12
faceti plangere la politie
faceti plangere la protectia copilului
faceti plangere la asistenta sociala, daca mama dvs e in varsta si e batuta
anuntati medicul de familie
mergeti la institutul de medicina legala si scoateti certificat
asigurati-va ca aveti martori (prieteni, vecini, de preferat nu rude)
sunati politia, la urmatorul incident, prin 112 (se inregistreaza apelul)
inregistrati cu telefonul sau laptop-ul iesirile violente
schimbati yalele si pa! (proprietarul casei nu vrea sa-l mai primeasca)
proastasatului, utilizator
proastasatului a scris:

faceti plangere la politie
faceti plangere la protectia copilului
faceti plangere la asistenta sociala, daca mama dvs e in varsta si e batuta
anuntati medicul de familie
mergeti la institutul de medicina legala si scoateti certificat
asigurati-va ca aveti martori (prieteni, vecini, de preferat nu rude)
sunati politia, la urmatorul incident, prin 112 (se inregistreaza apelul)
inregistrati cu telefonul sau laptop-ul iesirile violente
schimbati yalele si pa! (proprietarul casei nu vrea sa-l mai primeasca)

Subscriu si eu si intaresc si sfatul colegei avocat insa sa aveti in vedere faptul ca desi se va face partajulul in ceea ce priveste datoria la banca nu uitati ca aveti casa ipotecata iar daca el nu plateste 1/2 din rata riscati sa pierdeti casa. Pt ca instanta va dispune prin hotarare acest partaj banca nu cred ca va accepta 1/2 din rata sa fie achitata de dvs iar cealalta 1/2 de sot. presupun ca este ipoteca pe casa iar codebitor este proprietarul casei. Deci.. banca se va indrepta spre codebitor.
av.ciobanunicoleta, utilizator