Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Dezbatere succesiune teren
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Dezbatere succesiune teren

Trei frati vor sa deschida succesiune pentru un teren agricol detinut de parintii lor .
Tatal ,vaduv, s-a recasatorit cu o persoana care la randul ei avea doi copii majori la data casatoriei, proveniti din alta relatie.
Tatal si mama vitrega au murit in urma cu mai mult de 3 ani. Fratii vitregi au dreptul de mostenire asupra terenului agricol?

Multumesc
Cine a murit primul tatal sau mama vitrega?
Daca tatal a murit primul, la succesiunea tatatului are dreptul si sotia supravietuitoare si copiii tatalui; dupa decesul sotiei supravietuitoare vin la mostenire copiii acesteia (si pentru partea mamei lor din succesiunea tatalui dvs); in schimb, daca mama vitrega a murit prima, la succesiunea acesteia are dreptul si sotul supravietuitor (tatal dvs. ) si copiii mamei vitrege; dupa decesul tatalui dvs. vin la mostenire copiii acestuia )-cei trei frati!