Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Numele copilului
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Numele copilului

Buna ziua, sunt necasatorita si urmeaza sa am un copil. Nu dorim sa facem nunta, iar copilul momentan am hotarat sa poarte numele tatalui. Ma intereseaza sa stiu, in cazul unei despartiri daca asta poate fi un inconvenint pt mine, ca mama. Stiu ca nu poate fi scos copilul din tara fara procura din partea tatalui, dar alte situatii neplacute pot aparea?

Multumesc anticipat.
Eu nu vad problemele astea in practica, stiu persoasne cu astfel de status, mai stiu unii casatoriti cu nume diferite, nu i-a inrtebat nimeni de divort si alea-alea, doar au mai cascat cate unii ochii, altii s-au abtinut de la comentarii, insa parintele care se prezinta cu copilul e prezumat ca face acel demers cu acordul celuilalt parinte. Indiferent ca parintii sunt casatoriti sau nu, asta nu influienteaza.
Nu cunosc parinti carora sa li se fi cerut certificat de casatorie la gradinita sau scoala, de exemplu, nu vad de ce.
Se completeaza formulare in care se arata tatal, mama, statusul familei si aia e! Acolo se arata daca exista limite (de vizitare, de preluare copil etc.) si se ataseaza, la nevoie, hotararea judecatoreasca. Altfel, se prezuma ca parintii, prin oricare dintre ei, actioneaza de comun acord.
In afara de relatiile cu institutii de invatamant nu vad alte probleme.

In esenta, vazand abordarea diferita a mea fata de a colegei, ambele avand un adevar in ele, cred ca depinde de dv. si de puterea dv. de a nu va lasa intimidata de numele diferit. In functie de modul in care va raportati la aceasta chestiune se va raporta si copilul la ea.
Sunt mai multi oameni casatoriti cu nume diferite decat parinti si copii cu nume diferite, asta deja nu mai e o surpriza, fie ca parintii nu s-au casatorit, fie ca au divortat, nu conteaza.
Eu am un copil de 10 ani care poarta numele tatalui (cu care n-am fost casatorita niciodata) si care este normal.
Singurele explicatii pe care le-am dat au fost cand mi s-a adresat cineva cu dna X (plecand de la numele copilului) si eu am ales sa le spun ca sunt dna Y (dar au fost si dati in care n-am simtit nevoia sa stabilesc adevarul istoric).
Daca veti ajunge sa va despartiti de tatal copilului, traumele pe care le va suferi copilul in urma despartirii vor depasi cu mult neplacerile pe care le-ati putea avea dvs ca purtatoare a unui alt nume.