Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... De la ce varsta minorul poate decide singur la care ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

De la ce varsta minorul poate decide singur la care din parintii divortati vrea sa locuiasca?

Exista stipulat in vreo lege varsta la care minorul poate decide singur la care din parintii divortati poate sa locuiasca?Ma intereseaza varsta cand copilul poate decide singur fara nicio influenta,nu cand poate fi ascultat,si cand instanta poate tine cont de opinia lui(dar nu e obligata).Ma intereseaza cand poate decide el singur.Va multumesc.
gabi_br.ro, utilizator
Minorul nu poate decide numai el indiferent de varsta, se audiaza minorul, se procedeaza la ancheta psiho sociala, iar instanta va decide cu cine va locui minorul.
Minorul poate fi interogat la varsta de 10 ani ,dar in camera de consiliu si nu in public.
Dorinta minorului constitue un factor de decizie ,dar nu este imperativa,judecatorul analizeaza toate variantele si ia decizia optima ,pe care o considera a fi in masura sa asigure o buna educatie si crestere armonioasa a copilului.
de la majorat