avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 560 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Plangere impotriva rezolutiei NUP
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Plangere impotriva rezolutiei NUP

Buna ziua,
Un nebun mi-a facut o plangere penala prin primavara - vara 2013. Am dat declaratii la politie, si am primit acasa NUP-ul.
Acum am vazut pe portalul tribunalului ca nebunul a contestat rezolutia procurorului si o sa avem proces, s-a fixat termen de judecata.

Intrebarile mele sunt:
1. Ne judecam dupa noul cod de procedura?
2. O sa fiu citat? (intreb pentru ca eu nu am vazut niciodata plangerea nebunului in totalitate, doar mi-a citit politistul bucati din ea)
3. Daca o sa fiu citat, cu cat timp inainte de termen trebuie sa primesc citatia + actele?
4. Este admisibila cererea mea de amanare pentru angajare avocat la primul termen?

Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: smeagull , utilizator 16:12, 19 Februarie 2014
Multumesc de sfaturi.
Deja mi-e clar ca se judeca dupa vechiul cod, am primit citatia.
Nu stiu exact care sunt termenele si cand a primit respectivul diverse acte...

Multumesc tuturor.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Reclamație clasare dosar penal AlexHrt AlexHrt Bună ziua. Am avut un accident, mai exact am acroșat un pieton care s a angajat in traversarea unui drum prin loc nepermis în stare de ebrietate. Acesta în ... (vezi toată discuția)
Lntrebare citare martori Agripina1 Agripina1 daca am facut plangere in instanta impotriva ordonantei procurorului /plangere de neurmarire /netrimitere in judecata art.340 ncpp vor fi citate si partile sau ... (vezi toată discuția)
Inceperea judecății Narcisa_ Narcisa_ Parchetul a emis ordonanta de clasare, iar judecatorul de camera preliminara a desfintat ordonanta (art. 341 cpp) în vederea completării urmăririi ... (vezi toată discuția)