Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Plangere impotriva rezolutiei NUP
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Plangere impotriva rezolutiei NUP

Buna ziua,
Un nebun mi-a facut o plangere penala prin primavara - vara 2013. Am dat declaratii la politie, si am primit acasa NUP-ul.
Acum am vazut pe portalul tribunalului ca nebunul a contestat rezolutia procurorului si o sa avem proces, s-a fixat termen de judecata.

Intrebarile mele sunt:
1. Ne judecam dupa noul cod de procedura?
2. O sa fiu citat? (intreb pentru ca eu nu am vazut niciodata plangerea nebunului in totalitate, doar mi-a citit politistul bucati din ea)
3. Daca o sa fiu citat, cu cat timp inainte de termen trebuie sa primesc citatia + actele?
4. Este admisibila cererea mea de amanare pentru angajare avocat la primul termen?

Va multumesc.
Multumesc de sfaturi.
Deja mi-e clar ca se judeca dupa vechiul cod, am primit citatia.
Nu stiu exact care sunt termenele si cand a primit respectivul diverse acte...

Multumesc tuturor.