Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract vanzare-cumparare/intabulare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract vanzare-cumparare/intabulare

Am si eu cateva intrebari despre intabulare.Vreau sa stiu ce modalitate de a te intabula pe un teren este in avantajul meu tinand cont de faptul ca pe terenul despre care vorbesc este proprietar socrul meu si el ar vrea sa ne cedeze mie si sotie prin ”donatie”.Am ajuns astazi la notar si acesta ne-a recomandat contractul de vanzare cumparare pentru a se evita eventualele conflicte.
Vreau sa stiu ce presupune acest contract avand in vedere ca socrul ne cedeaza terenul gratuit insa noi trebuie sa stabilim o anumita suma reprezentand valoarea terenului.Ce modalitate de a ma intabula mai usor si in avantaj imi recomandati si care este suma minima pe care trebuie sa o stabilesc (sa reprezinte valoarea terenului).Suprafata acestuia este de 1839 mp.
Socrul dvs mai are si alti copii in afara de sotia dvs?
Da, mai are un fiu.