Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Revenire succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Revenire succesiune

buna ziua . in urma cu 25 ani eu si fratele am dezbatut succesiunile parintilor .fratele a fost multumit cu sentintele date dar acum cand a decedat si fratele, sotia lui pretinde ca nu este multumita de acea hotarare si doreste sa redeschida succesiune dupa tata ca i se pare ca pamantul nu s-a pus in totalitate .frate nu are copii nici parinti in viata ,singurele succesoare fiind eu ca sora si sotia supravietuitoare .va multumesc
Buna ziua. Trebuie sa aflati care este adevaratul motiv pentru care sotia este nemultumita acum, poate reusiti sa evitati redeschiderea succesiunii.
buna ziua . adevaratul motiv este deschidere succesiunii dupa frate si doreste punerea acelui pamant in masa succesorala .
Nu inteleg. Sotiei ii revine conform legii o cota din mostenirea sotului decedat, nu a tatalui sotului, acea mostenire a fost deja impartita.
ati inteles corect .succesiunea dupa tata a fost deja dezbatuta in urma cu 25 de ani ,fratele si-a primit sulta , insa acum a decedat si fratele, iar cumnata a calculat ea si i-a reesit ca ar fi mai trebuit pus un teren de 250mp. deci acel pamant a apartinut socrului cumnatei (tatal meu si al fratelui decedat ).mai e cu putinta dupa 25 ai prin retransmitere succesorala sa redeschida cumnata iarasi succesiune ?
pasalegaviorela, utilizator
buna ziua .va rog din suflet lamuritima si pe mine cu problema expusa ieri :poate nora sa redeschida o succesiune care a fost deja dezbatuta de sotul ei , invocand ca s-a omis un teren care facea parte di masa succesorala ?