Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Sediu social in apartament inchiriat unei alte persoane
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Sediu social in apartament inchiriat unei alte persoane

Buna ziua, doresc sa infiintez o microintreprindere si as vrea sa declar sediul social in apartamentul unui prieten (2 camere) care ar fi de acord sa-mi ofere spatiu in comodat dar nu stim daca este posibil deoarece in apartamentul respectiv locuiesc cu chirie (contract inregistrat la fisc) 2 persoane. Este posibil sa inchei cu proprietarul si un contract de comodat pentru gazduirea sediului social?
Buna ziua,

Da, este posibil. In momentul inregistrarii sediului nu se verifica cate persoane fizice sunt in acel spatiu, ci doar daca mai sunt sau nu firme

Succes,
Discutati anterior oricarui demers problema cu presedintele de asociatie deoarece in cazul apartamentelor care isi schimba destinatia,de regula se incheie conventie