Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Probleme succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Probleme succesiune

Buna ziua,

Povestea este urmatoarea: Bunica mea a murit. Aceasta avea 2 fiice. Mama mea si sora ei. Sora ei a murit si a ramas baiatul ei, adica nepotul bunicii. Acum la succesiune nepotul are 50% din apartamentul bunicii, la fel si mama mea.

Ideea este urmatoarea: mama mea a avut grija de bunica, avand un act de asistenta(fiind angajata a beneficiat si de facilitati salariale).

Intrebarea este: exista vreun temei legal prin care mama mea avand grija de bunica termen de 2 ani de zile in care a stat la pat, sa obtina drepturi depline asupra apartamentului?

Pentru un raspuns as fi foarte recunoscator.

Multumesc anticipat.

Marius Rotaru
Poate ca la partaj sa ceara sa i se atribuie apartamentul si sa plateasca sulta nepotului. Fara sa plateasca, in virtutea faptului ca a avut grija de mama ei, mama dvs nu va avea dreptul la mai mult din mostenire.
Are un drept de creanta pt ce a cheltuit cu inmormantarea.
Multumesc frumos de raspuns.

Iar dreptul de creante se cere intr-o curte de judecatorie sau la notar in momentul in care se face succesiunea? Iar cheltuielile cu inmormantarea nu sunt toate cu chitante.

Deci doar in baza ca avut grija de ea, fiind asistenta, adica cumva in grija ei...pentru ca ea se ocupa de tot nu se poate? Nu exista absolut nicio portita?