Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Fondul de rulment
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Fondul de rulment

BUna ziua am cumparat un apartament de la lichidator judiciar (firma in insolventa) iar folstul proprietar ma bate la cap ca sa ii dau banii pentru fondul de rulment, el are dreptul pentru asa ceva? Apartamentul este in Oradea. se poate ca cei de la sociatie sa ii dea fara stirea mea? eu a mun contract prin care am cumparat-odar nu de la el. Ce pot face in aceasta faza?
Va multumesc
Nu dv aveti obligatia sa restituiti fondul de rulment
Daca ex proprietarul indiferent de statut,persoana fizica sau juridica,apreciaza ca detine dreptul sa solicite restituirea fondului de rulment,demersurile se realizeaza strict intre solicitant si asociatia de proprietari
Fondul de rulment se dovedeste cu chitanta prin care s-a achitat
Asociatia de proprietari,in cazuri motivate,in situatia inexistentei de sume cu titlu de restanta,poate dispune restituirea fondului de rulment ex proprietarului fara a solicita acordul tertilor/actual proprietar al spatiului cu destinatia de locuinta
Raspunsul este foarte simplu si l-ati primit de mult, NU dumneavoastra restituiti fondul de rulment, nu va intereseaza cine o face, dumneavoastra trebuie doar sa depuneti fondul pentru dumneavoastra daca va cer cei din asociatie.
Corect. Vechiul proprietar poate cere orice si oricat. Fondul de rulment, daca l-a platit vreodata asociatiei, poate fi cerut de fostul proprietar tot de la asociatie. Dar in situatia in care a fost executat, e posibil ca asociatia sa nu-si fi recuperat intregul debit de la acel proprietar si a transferat fondul de rulment in cotele datorate, in reparatii... Acest lucru poate sa-l afle fostul proprieatr mergand la asociatie si discutand cu presedintele. Daca in urma execurtarii asocaitia si-a recuperat debitele si fondul de rulment exista, sigur ca i se poate restitui.
Noul proprietar trebuie sa plateasca fond de rulment asociatiei si nu fostului proprietar, indiferent de ce vrea, ce spune fostul proprietar.