Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... legea salarizarii la patron
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

legea salarizarii la patron

1. este legal ca firma in care lucrez cu contract nedeterminat,sa-mi dea 11 bonuri de masa lunar,atata timp cat lucrez 22 sau 23 de zile lunar?
2..DE CATE BONURI TREBUIE SA BENEFICIEZ LUNAR?
3.Beneficiez de deducere fiscala in cazul in care am in intretinere 2 copii minori,avand un salariu de baza de 850 lei?
4.LEGAL CAT AR FI DEDUCEREA PE CARE TREBUIE CONFORM LEGISLATIEI IN VIGOARE, SA O PRIMESC.
5.Se poate plati retroactiv banii pe care nu i-am primit din deducerea personala de care trebuia sa beneficiez, conform legii,care sunt caile de atac legale asupra patronului,caci el isi creeaza propriile facilitati sau conditii?
6.Bonurile de masa ,se cumuleaza cu salariul, daca da de ce nu sunt trecute pe fluturas.?
7. Este normal ca fara o instiitare scrisa din partea conducerii firmei nefiind sanctionat in scris{verbal a spus ca nu vrea} in locul meu de munca sa lucreze un zilier zilele normale de lucru plus sambata?
8.Bonurile de masa nu sunt prevazute in contractul aditional de munca?
9.Cumsunt platite zilele de sambata si sarbatorile legale(in conditiile in care lucrez in fiecare sambata cate 5 ore pe care nu le plateste} Este legal,deoarece in contractul de munca scrie ca programul de munca este de 8 ore de luni pana vineri inclusiv.
1. este legal ca firma in care lucrez cu contract nedeterminat,sa-mi dea 11 bonuri de masa lunar,atata timp cat lucrez 22 sau 23 de zile lunar?
2..DE CATE BONURI TREBUIE SA BENEFICIEZ LUNAR?

art.5 din Legea nr.142/1998:
(1) Angajatorul distribuie salariaţilor tichetele de masă, lunar, în ultima decadă a fiecărei luni, pentru luna următoare.
(2) În condiţiile prevăzute la alin. (1), angajatorul distribuie, pe salariat, un număr de tichete de masă corespunzător numărului de zile lucrătoare din luna pentru care se face distribuirea.

3.Beneficiez de deducere fiscala in cazul in care am in intretinere 2 copii minori,avand un salariu de baza de 850 lei?
4.LEGAL CAT AR FI DEDUCEREA PE CARE TREBUIE CONFORM LEGISLATIEI IN VIGOARE, SA O PRIMESC.

Daca aveti la acest loc de munca functia de baza, atunci aveti dreptul al deducerea personala.
Art. 56 C.fisc - Deducere personală
(1) Persoanele fizice prevăzute la art. 40 alin. (1) lit. a) şi alin. (2) au dreptul la deducerea din venitul net lunar din salarii a unei sume sub formă de deducere personală, acordată pentru fiecare lună a perioadei impozabile numai pentru veniturile din salarii la locul unde se află funcţia de bază.

(2) Deducerea personală se acordă pentru persoanele fizice care au un venit lunar brut de până la 1.000 lei inclusiv, astfel:
....
- pentru contribuabilii care au două persoane în întreţinere - 450 lei;
....
Pentru contribuabilii care realizează venituri brute lunare din salarii cuprinse între 1.000,01 lei şi 3.000 lei, inclusiv, deducerile personale sunt degresive faţă de cele de mai sus şi se stabilesc prin ordin al ministrului finanţelor publice.

Pentru contribuabilii care realizează venituri brute lunare din salarii de peste 3.000 lei nu se acordă deducerea personală.

5.Se poate plati retroactiv banii pe care nu i-am primit din deducerea personala de care trebuia sa beneficiez, conform legii,care sunt caile de atac legale asupra patronului,caci el isi creeaza propriile facilitati sau conditii?

Se poate plati retroactiv, diferenta de salariu. In acest sens, puteti sesiza ANAF-ul si/sau Politia Serviciul de Investigare a Fraudelor.

6.Bonurile de masa ,se cumuleaza cu salariul, daca da de ce nu sunt trecute pe fluturas.?

Probabil ca programul care scoate acei fluturasi nu are inclus si tichetele de masa sau angajatorul nu le introduce in programul de calcul.

7. Este normal ca fara o instiitare scrisa din partea conducerii firmei nefiind sanctionat in scris{verbal a spus ca nu vrea} in locul meu de munca sa lucreze un zilier zilele normale de lucru plus sambata?

Este normala si legala angajarea unui zilier, daca aceasta este facuta in conditiile prevazute de Legea nr.52/2011, art.11 :
(1) Se pot presta activităţi cu caracter ocazional în următoarele domenii:
a) agricultură;
b) vânătoare şi pescuit;
c) silvicultură, exclusiv exploatări forestiere;
d) piscicultură şi acvacultură;
e) pomicultură şi viticultură;
f) apicultură;
g) zootehnie;
h) spectacole, producţii cinematografice şi audiovizuale, publicitate, activităţi cu caracter cultural;
i) manipulări de mărfuri;
(2) Activităţile de manipulare mărfuri şi activităţile de curăţenie şi întreţinere se prestează numai în domeniile de activitate prevăzute la alin. (1).

8.Bonurile de masa nu sunt prevazute in contractul aditional de munca?

Nu este obligatorie includerea acordarii de tichete de masa in c.i.m.

9.Cum sunt platite zilele de sambata si sarbatorile legale(in conditiile in care lucrez in fiecare sambata cate 5 ore pe care nu le plateste} Este legal,deoarece in contractul de munca scrie ca programul de munca este de 8 ore de luni pana vineri inclusiv.

Munca in zilele de repaus saptamanal este legala, atata timp cat se respecta prevederile legislatiei muncii.

Art.137 c.mun.
(1) Repausul saptamanal se acorda in doua zile consecutive, de regula sambata si duminica.
(2) In cazul in care repausul in zilele de sambata si duminica ar prejudicia interesul public sau desfasurarea normala a activitatii, repausul saptamanal poate fi acordat si in alte zile stabilite prin contractul colectiv de munca aplicabil sau prin regulamentul intern.
(3) In situatia prevazuta la alin. (2) salariatii vor beneficia de un spor la salariu stabilit prin contractul colectiv de munca sau, dupa caz, prin contractul individual de munca.
(4) In situatii de exceptie zilele de repaus saptamanal sunt acordate cumulat, dupa o perioada de activitate continua ce nu poate depasi 14 zile calendaristice, cu autorizarea inspectoratului teritorial de munca si cu acordul sindicatului sau, dupa caz, al reprezentantilor salariatilor.
(5) Salariatii al caror repaus saptamanal se acorda in conditiile alin. (4) au dreptul la dublul compensatiilor cuvenite potrivit art. 123 alin. (2).