Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Persoana fizica autorizata ia in intretinere parinti
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Persoana fizica autorizata ia in intretinere parinti

Càre sunt pasii pe care ii poate urma o persoana care este persoana fizica autorizata sa ia in intretinere parintii care locuiesc in alt judet si nu realizeaza niciun fel de venit . Parintii au fost la finante au scos venitul pe ultimii 5 ani.li s-a eliberat doc precum ca nu au realizat venit in ultimii 5ani. Ce urmeaza? Unde trebuie sa mearga persoana fizica autorizata cu ce documente? Toate pt a beneficia de asi gurare medicala. Mai trebuie sa plateasca pt parinti asigurare medicala pe ultimile luni?
Trebuie sa mergeti la casa de sanatate de care apartineti dvs. cu urmatoarele acte:
- copie Carte de identitate sau Buletin de identitate (pg. 2,3,4 si mutatia)
- dovada achitarii contributiei la asigurarile sociale de sanatate la zi (trebuie sa fiti asigurat dvs. in primul rand)
- Declaraţie pe propria răspundere a dvs. prin care declarati că aveti în întreţinere parintii

pentru parinti:
- copie Carte de identitate sau Buletin de identitate (pg. 2,3,4 si mutatia)
- document care sa ateste gradul de rudenie (certificat de casatorie, certificat de nastere)
- Declaratia pe propria raspundere ca nu realizeaza /nu a realizat venituri impozabile proprii in ultimii 5 ani pentru coasigurati sau, în cazul în care au realizat venituri impozabile, adeverinta cu veniturile impozabile din ultimii 5 ani de la Adm.Financiara (original)

Nu conteaza ca nu aveti acelasi domiciliu.
Veti obtine o adeverinta pe numele dvs., in care sunt mentionati ambii parinti la paragraful referitor la persoanele coasigurate.
Nu trebuie sa platiti diferente daca sunteti la zi cu plata la FNUASS.