Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Folosirea siglei unei institutii publice
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Folosirea siglei unei institutii publice

Buna ziua,
As dori sa stiu daca este legala folosirea siglei unei institutii publice pe site-ul unei organizatii neguvernamentale in conditiile in care intre institutia publica si ONG exista un protocol de colaborare?
Precizez faptul ca prin protocolul respectiv nu a fost acordat dreptul de utilizare al siglei institutiei publice.
De asemenea, va rog sa imi spuneti ce demersuri legale pot fi intreprinse in vederea obligarii ONG-ului la stergerea siglei de pe site-ul lor.
Va multumesc.
obligatia de face, respectiv a nu mai folosi acea sigla sub sanctiunea unor daune