Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general impozitare dobanda depozit
Discuție deschisă în Contabilitate în general

impozitare dobanda depozit

Buna ziua

Am o o microintreprindere platitoare de impozit pe venit care a constituit un depozit pe 3 luni. Cum se impoziteaza dobanda primita. Se declara undeva?
Va multumesc!
Se impoziteaza ca si celelalte venituri ale societatii cu 3%.Se declara impozitul in declaratia 100.
In legatura cu dobanda la depozitele bancare...Aceasta dobanda nu este deja impozitata de banca? Si eu am depozit pe firma si dobanda acumulata (suma cu care este marit depozitul), din cate stiu, este suma neta,fara impozit . Eu doar am inregistrat valoarea dobanzii in contul 766 si atat. De ce sa o mai impozitez odata? Ce parere aveti?
.... Dar. din cate imi aduc aminte, nu stiu unde am vazut scris , ca dobanzile la depozitele bancare nu se mai retin nici la banca , nici la firma... Sau nu este asa??????
aura.radulescu, utilizator
In legatura cu dobanda la depozitele bancare...Aceasta dobanda nu este deja impozitata de banca? Si eu am depozit pe firma si dobanda acumulata (suma cu care este marit depozitul), din cate stiu, este suma neta,fara impozit . Eu doar am inregistrat valoarea dobanzii in contul 766 si atat. De ce sa o mai impozitez odata? Ce parere aveti?