avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 212 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general impozitare dobanda depozit
Discuție deschisă în Contabilitate în general

impozitare dobanda depozit


Buna ziua

Am o o microintreprindere platitoare de impozit pe venit care a constituit un depozit pe 3 luni. Cum se impoziteaza dobanda primita. Se declara undeva?
Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: aura.radulescu , utilizator 17:03, 22 Aprilie 2009
Se impoziteaza ca si celelalte venituri ale societatii cu 3%.Se declara impozitul in declaratia 100.
In legatura cu dobanda la depozitele bancare...Aceasta dobanda nu este deja impozitata de banca? Si eu am depozit pe firma si dobanda acumulata (suma cu care este marit depozitul), din cate stiu, este suma neta,fara impozit . Eu doar am inregistrat valoarea dobanzii in contul 766 si atat. De ce sa o mai impozitez odata? Ce parere aveti?
.... Dar. din cate imi aduc aminte, nu stiu unde am vazut scris , ca dobanzile la depozitele bancare nu se mai retin nici la banca , nici la firma... Sau nu este asa??????
Ultima modificare: Miercuri, 22 Aprilie 2009
aura.radulescu, utilizator
In legatura cu dobanda la depozitele bancare...Aceasta dobanda nu este deja impozitata de banca? Si eu am depozit pe firma si dobanda acumulata (suma cu care este marit depozitul), din cate stiu, este suma neta,fara impozit . Eu doar am inregistrat valoarea dobanzii in contul 766 si atat. De ce sa o mai impozitez odata? Ce parere aveti?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Venituri din dobanzi la o microintreprindere stelach stelach Buna ziua, O microintreprindere, isi constituie depozit bancar la termen. La scadenta, dobinda aferenta este virata in contul curent al firmei, si desigur ... (vezi toată discuția)
Impozit venituri din dobanzi patipatason patipatason buna ziua o microintreprindere care a facut un depozit pe 3 luni cum impoziteaza dobanda primita (am inteles ca banca nu retine impozit la depozite deoarece ... (vezi toată discuția)
Inregistrari in contabilitate SALLAY CATALINA SALLAY CATALINA Buna ziua. Mai postez inca odata intrebarea, poate imi raspunde cineva? Am castigat un proces cu ANAF, ne-au virat dobanda calculata pentru sumele platite ... (vezi toată discuția)