Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Lg 31/1990, referitoare la adunarile generale si la ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Lg 31/1990, referitoare la adunarile generale si la administrarea societatii se aplica atat la SA, cat si la SRL??

Prevederile din lg 31/1990, referitoare la adunarile generale si la administrarea societatii art. 110-158 se aplica asta Sa-urilor, cat si SRL-urilor? Stiu ca SRL-urile au un capitol separate, dar acolo nu se vorbeste despre adunarile generale si administrator.
Multumesc!
Va recomand sa cititi art. 191 si urmatoarele din Legea 31/1990. Veti regasi atributiile adunarii generale, modalitatile de convocare, administrarea societatii etc.
In situatia in care nu regasiti in acele articole ceea ce va intereseaza, reformulati intrebarea prin expunerea concreta a situatiei la care doriti o lamurire.