avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 598 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Schimbare loc de munca la cheremul directorilor????
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Schimbare loc de munca la cheremul directorilor????

Sotia este incadrata la o S.C. pe actiuni la care unul dintre actionari este primaria.Deoarece directorii si sefii sunt schimbati in functie de culoarea politica acestia incep prin asi aduce in societate neamurile si tovarasii de partid.
La ora actuala se zvoneste in societate ca unii dintre sefi ar dori sa-si promoveze doua angajate care sunt taxatoare pe functia de casier.
Este posibil ca sotia sa poata fie schimbata din functia de casier in functia de taxator???
Mentionez ca sotia nu este membru de partid deoarece eu sunt militar activ.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 07:30, 19 Februarie 2014
Art.41 C.mun. dispune ca :
(1) Contractul individual de muncă poate fi modificat numai prin acordul părţilor.

(2) Cu titlu de excepţie, modificarea unilaterală a contractului individual de muncă este posibilă numai în cazurile şi în condiţiile prevăzute de prezentul cod.
(3) Modificarea contractului individual de muncă se referă la oricare dintre următoarele elemente:
a) durata contractului;
b) locul muncii;
c) felul muncii;
....

Prin urmare, regula in materie de modificare a contractului individual de munca este modificarea prin acordul partilor. Prin exceptie, este posibila modificarea unilaterala numai in cazurile si conditiile expres prevazute de lege. Insa, in aceste situatii în care este posibilă modificarea unilaterală a contractului de muncă, aceasta este temporară.

Este posibilă modificarea unilaterală a contractului de muncă:
- in cazul delegarii
- in cazul detasarii
- în cazul unor situaţii de forţă majoră,
- cu titlu de sancţiune disciplinară sau ca măsură de protecţie a salariatului, î

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Schimbarea locului de munca fara acordul angajatului opreas opreas Cum trebuie sa procedez daca societatea la care sunt angajat imi schimba locul de munca fara acordul meu (vezi toată discuția)
Schimbare unilaterala a "felului muncii" homebet homebet In cazul in care angajatorul vrea sa treaca un inginer pe post de electrician, o poate face fara acordul salariatului? Care sunt sansele de castig in ... (vezi toată discuția)
Schimbare functie ellaene ellaene Buna ziua, va scriu in legatura cu problema sotului meu, care este angajat al unei banci, acesta fiind selectat prin concurs pe un post unde este incadrat cu ... (vezi toată discuția)