Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Comisia de Cenzori
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Comisia de Cenzori

Comisia de cenzori are trei membri din care a fost ales presedintele
Ce obligatii dar si drepturi au ceilalti doi membri?
Ceilalti cenzori ai comisiei au aceleasi drepturi si obligatii ca si presedintele comisiei de cenzori.
In unele asociatii comisia chiar lucreaza in intreaga ei componenta luna de luna, dar in majoritatea asociatiilor unul din cenzori verifica, adica face treaba de cenzor, iar ceilalti poate doar sa fie consultati sau sa tina locul presedintelui comisiei cand e nevoie.

Daca va referiti la dreptul de a avea indemnizatie, asta se decide la nivelul asociatiei. Deobicei cenzorul care verifica luna de luna primeste si indemnizatie.