Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Rate neplatite, poprire
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Rate neplatite, poprire

buna ziua am uncredit la ralfi nu am mai platit din 2011 ratele ,azi ma sunat o doamna de la un srl zicandumi ca a cumparat creanta si imi va popri din venit intrabarea este : dupa cat timp o datorie se prescrie,un srl pote sa faca o poprire pe vent ?,ei zic caau cumparat datoria dar cei de la ralfi nu mau anuntat,va multumesc.
Buna ziua,,

Este greu de crezut ca banca a lasat o suma sa fie prescrisa. Cu siguranta in toata acesta perioada, de la ultima plata si pana in prezent, au fost trimise notificari/somatii de plata. Termenul de prescriptie este de 3 ani.
Cat timp contractul prin care creditorul a vandut creanta catre o societate ce are ca obicet de activitate recuperarea de creante, iar contractul este valabil acesta din urma poate cere poprirea.
In aceasta perioada banca nu v-a sunat, trimis notificari?Datoria se prescrie in 3 ani.Daca sunteti angajat puteti solicita angajatorului sa va plateasca cash decat pe card .Angajatorul a primit o notificare de la firma de recuperari privind respectiva poprire?
nu am primit nimic nu sunt angajat sunt pensionara