Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie crestere copil

Buna ziua,
ma numesc Alexandru Milan din Brasov.
Am rugamintea, daca se poate sa ma edificati si pe mine:
-daca o persoana se afla in intretinere copil, poate realiza si alte venituri?
Care ar putea fi acestea?Angajat, actionar in firma, venituri din vanzare mijloace fixe, obiecte de inventar?
Multumesc,
Alexandru Milan

[ 3 adnotări ]

Art. 35. [cumulul de functii]
(1) Orice salariat are dreptul de a munci la angajatori diferiti sau la acelasi angajator, in baza unor contracte individuale de munca, beneficiind de salariul corespunzator pentru fiecare dintre acestea.
(2) Fac exceptie de la prevederile alin. (1) situatiile in care prin lege sunt prevazute incompatibilitati pentru cumulul unor functii
pe perioada concediului de crestere a copiluilui contractul individual de munca este supendat.
Poate realiza venituri care nu intra in calculul indemnizatiei de CCC: dividende, vanzare bunuri proprii, conventii civile, etc.
Florin Cioca, Consilier juridic
Veniturile realizate in baza conventiei civile conduc la suspendarea platii indemnziatiei pentru CCC.