Forum Discuţii juridice Executare silită Executare silita din pensie anticipata
Discuție deschisă în Executare silită

Executare silita din pensie anticipata

Buna ziua,
mama mea a contractat un credit de nevoi personale fara ipoteca in valoare de 5000 euro si un card ca credit cu o valoare de 1500 ron. A ramas fara servici, a intrat in somaj, a achitat ratele la timp pana in momentul cand a terminat somajul. a cerut la banca o scutire de la plata ratelor datorita impasului financiar si i s-a acordat o gratie totala timp de 2 luni. dupa aceste 2 luni, negasindu-si servici a inaintat dosarul de pensionare anticipata. Raspunsul de la Casa de Pensii a durat 5 luni, deoarece CNP-ul mamei a fost schimbat acum vreo 10 ani, datorita unei erori...si din acest motiv avea ani lucrati pe 2 CNP-uri...in acest timp nu a avut nici un venit, banca tot a sunat si a amenintat...pana la urma a dat dosarele la firma de recuperare. Aceasta firma suna in continuare si ameninta cu executarea bunurilor mobile si imobile...mamei abia i-a venit decizia de pensie, cu 560 ron. Firma de executare doreste achitarea integrala a creditelor, adica 4000 euro si 1700 ron, sume de care mama nu dispune, le-a propus sa le de-a cate 200 ron pe luna, si acestia nu accepta. Ce se poate intampla in continuare? Daca i se pune poprire pe pensie, care ar fi cuantumul? Ambele contracte sunt facute la aceiasi banca.

Si inca un aspect....deoarece CNP-ul i-a fost gresit( de fapt a fost gresita data nasterii, si prin urmare i-a fost alocat un alt CNP), nu a fost vina ei, ci a Consiliului Local care a emis certificatul de nastere, poate sa actioneze in instanta Consiliul respectiv pentru a cere daune? Acest fapt i-a adus mai multe prejudicii de-a lungul timpului, chiar si acest fapt cu intarzierea raspunsului de la Casa de Pensii care a durat 5 luni, timp in care nu a avut nici un venit si a acumulat numeroase datorii, implicit cea de la banca, pentru care acum va fi executata?
multumesc, astept raspunsurile dumneavoastra.
Mama are casa in proprietate ? Atunci are interes sa plateasca.
Consiliul poate fi tras la raspundere pt alocarea unui alt cnp, insa nu pt ca din cauza asta mama nu si-a platit ratele la banca. Mama nu si-a mai platit ratele ca a ramas fara job, nu ca avea alt cnp.. sa stiti ca si in regula cu actele si tot ar fi durat sa se calculeze si sa i se vireze pensia, unii asteapta si 7 luni, desi nu au nicio problema cu cno-ul.