Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Caine de lupta agresiv
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Caine de lupta agresiv

Stau la casa.Un veci,gard in gard cu mine are un caine de lupta foarte agresiv.A iesit pe strada a muscat o persoana,posibilitatea sa sara gardul e mare.Deoarece ma tem pentru integritatea copiilor mei si nu numai,cui trebuie sa ma adresez?Vecinului nu-i pasa,nu ia nici o masura.
Sesizati oficial politia responsabila domiciliului
Mai ales daca exista un precedent,se poate demonstra atat agresivitatea patrupedului cat si neglijenta proprietarrului ,impotriva caruia politia poate aplica sanctiuni
In MO nr. 146/ 2014 a fost republicata OUG nr. 55/ 2002 privind Regimul de detinere al cainilor periculosi sau agresivi.
Daca vecinul nu respecta obligatiile pe care le are ca stapan al cainelui, sesizati Politia, in scris, cu nr. de inregistrare/ data.