Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Incalcarea proprietatii private, consecinte dramatice
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Incalcarea proprietatii private, consecinte dramatice

Cainele de rasa agresiva al unor vecini de pe aceeasi strada cu noi, fiind lasat liber in curtea lui ,sare gardul prin curtile oamenilor.Proprietarul patrupedului a fost instiintat de situatie, dar nu a luat nici o masura.Acum 2 zile,(seara) a sarit din nou ,peste gardul proprietatii noastre ,si ne-a omorat unul dintre cei 2 catei de rasa ,de talie mica.Doresc sa stiu sub incidenta carei legi intra aceasta situatie, iar stapanul cainelui agresiv, sa raspunda in fata legii. Va multumesc.
Proprietarul cainelui este raspunzator pentru daunele provocate de caine. Depuneti o reclamatie la politie in care prezentati situatia.
OUG 55/2002 , art. 1377 Cod civil
Multumesc mult.Acest prim demers l-am facut in dimineata zilei urmatoare producerii gravului incident.Reclamatie inregistrata si cu citatie de prezentare la Politia Locala, a partii reclamate si a noastra,.. cei prejudiciati.Pe 07Martie 2016 vom vedea, cum se prezinta situatia.
Multumesc mult pentru raspuns.Am citit acum respectivul OUG si articol, si bineinteles ca nu am inteles mare lucru.Am inteles totusi care sunt obligatiile proprietarului de caine(care in cazul de fata au fost ignorate), dar nu stiu cum anume v-a fi pedepsit comform legii, si ce pretentii compensatorii pot avea eu ca si parte prejudiciata.