Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Recurs la acord de divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Recurs la acord de divort

buna
in data de 29 ian am facut in fata la judecator un acord de divort
dupe o luna am vrut sa imi exercit custodia comuna
si cand am vrut sa iau fata fosta mea sotie mi-a spus ca daca vreau sa iau fata mi-o da dezbracata findca nu are haine
eu am refuzt sa iau fat findca aceste lucruri mi le-a spus fata la telefon(are 8 ani)
si acum vream sa intreb findca hotararea nu a venit pana acum
daca as putea ataca hotararea (sau mai bine zis acordul)
findca consider ca ea influenteaza copilul
ce pot sa fac????
si nu am mai vazut fata din 19 dec findca nu ma lasa sa o vad
are dreptul sa faca asta???
nu are dreptul sa va refuze legatura cu copilul.

Odata dat acordul in fata jud nu mai puteti contesta intelegerea demuneavoastra/

problema este daca la divort ati agreat si un plan parental de exercitare in comun a autoritatii parintesti. Daca ati fost de acord doar cu divortul, fara a stabil un plan parental, in cazul dvs, ar indicat sa faceti demersuri de a solutiona problema in mod direct cu fosta sotie. Daca nu, mergeti la mediator. Daca nici asa nu ajungeti la o impcare, atunci o sa stabileasca instanta modul de exercitare a autoritatii parintesti in comun. In toate cazurile custodia e comuna, asa e reglementata de lege, deci ambii aveti drepturi si infdatoriri fata de copil, in egala masura.

eu cred ca poat sa fac recurs la acordul de divort findca ea a incalcat acordul?
nu este o hotarare definitva
si nu cred ca este vreo lege in romania(tara nimanui) care sa-ti inerzica dreptul la copil
santem o tara cu justitie egala ca si cand am locui in africa(asa gandesc eu)
sant tata si nu pot sa.mi vad copilul
sant propietar si nu pot sa patrund pe prpietate
sant al nimanui nu esxista lege si justitie
oare ce sa cred de aceste legi si de cine le aplica?????
Nu aveti motiv de recurs.
Ar trebui sa mergeti sa va vedeti copilul, e simplu; sigur, ar fi si mai simplu daca ati avea hotararea si, mai ales, ajutor specializat.
Totusi, incercati un alt telefon, de tipul: Buna, vin sa iau copilul maine; doamna va spune similar, ca il da dezbracat sau mai stiuceu ce; telefonul sa fie pe difuzor, sa o salute si un amic comun, nasul de botez la fetei, fostii nasi de cununie, cineva. Stabiliti o ora de preluat copilul, mergeti cu haine si cu un martor; la fel, sa nu fie ruda.

In functie de modul in care actionati, de cat de hoarat si informat sunteti, puteti merge mai departe cu sanse sau puteti incepe o serie nesfarsita de razboaie in instanta.
Nu inteleg cum ati facut un acord si nu v-ati vazut copilul de 3 luni, ea a avut avocat si dv. nu sau cum, ca nu inteleg?

Nu stati, dar nu incepeti direct cu instanta, incercati intai metode LEGALE alternative.