Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Vechime
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Vechime

Buna seara! Recent, am terminat perioada de somaj si am incercat sa imi gasesc un loc de munca, fara rezultat. Este posibila plata contributiei la pensie, daca nu am un loc de munca? Este obligatorie si plata CAS-ului? Mentionez ca am 24 de ani vechime in grupa I de munca, timp lucrat 100%. Care este varsta minina de iesit la pensie in astfel de conditii? Multumesc anticipat!
Cum pot afla daca grupa I de munca este asimilata sau nu la conditii speciale?
Va uitati in Legea 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice in ANEXA 3 intitulata
"UNITATILE care au obtinut avizul pentru indeplinirea procedurilor si criteriilor de incadrare in conditii speciale, in conformitate cu prevederile Hotararii Guvernului nr. 1.025/2003 privind metodologia si criteriile de incadrare a persoanelor in locuri de munca in conditii speciale, cu modificarile si completarile ulterioare".