avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 976 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Vechime
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Vechime

Buna seara! Recent, am terminat perioada de somaj si am incercat sa imi gasesc un loc de munca, fara rezultat. Este posibila plata contributiei la pensie, daca nu am un loc de munca? Este obligatorie si plata CAS-ului? Mentionez ca am 24 de ani vechime in grupa I de munca, timp lucrat 100%. Care este varsta minina de iesit la pensie in astfel de conditii? Multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 12:00, 23 Februarie 2014
Cum pot afla daca grupa I de munca este asimilata sau nu la conditii speciale?
Va uitati in Legea 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice in ANEXA 3 intitulata
"UNITATILE care au obtinut avizul pentru indeplinirea procedurilor si criteriilor de incadrare in conditii speciale, in conformitate cu prevederile Hotararii Guvernului nr. 1.025/2003 privind metodologia si criteriile de incadrare a persoanelor in locuri de munca in conditii speciale, cu modificarile si completarile ulterioare".

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Dreptul de pensionare nearadel nearadel buna ziua va spun din nou si va rog sa-mi raspundeti la urmatoarea intrebare:sint nascut la 14/10/1958 AM LUCRAT IN ROMINIA 25ANI SI 8 LUNI toti in grupa a2a ... (vezi toată discuția)
Calcul varsta pensionare alina_laura alina_laura Buna ziua, Am o intrebare? Mama are varsta de 52 ani si momentan nu mai lucreaza din motive medicale. Are 27 de ani lucrati dintre care 14 ani sunt la gupa a ... (vezi toată discuția)
Calcul pensie grupa a ii-a modificat 2014 a legii nr. 380/2013 ContSters307950 ContSters307950 O persoana are vechime efectiva in munca de 23 de ani + grupa a II-a= 30 de ani.(pana in anul 2001). Aceasta are varsta de 56 de ani. Legea pentru grupa a II ... (vezi toată discuția)