Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatia crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatia crestere copil

timp de 11 ani am lucrat ca ingrijitor persoana cu handicap (fratele meu) , anul trecut am nascut si m-am intors la munca dupa 40 de zile si am ales ajutorul de 500 lei timp de 2 ani . Luna aceasta am fost informata ca am fost data in somaj si as vrea sa stiu daca indemnizatia de 500 lei as putea sa o pierd . Am intrebat si au zis ca nu se stie se mai discuta , e legal sau nu sa o retraga ?
Pe perioada cat beneficiati de indemnizatie de somaj vi se suspenda plata stimulentului de insertie care se poate relua in momentul in care veti avea venituri din salariu sau din activitati independente sau agricole.