Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Debitor in reorganizare judiciara
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Debitor in reorganizare judiciara

Buna seara, as dori sa aflu in ce masura poate fi utilizata ordonanta de plata conform NCPC pentru recuperarea unor datorii de la un debitor aflat in reorganizare judiciara. In cazul unui raspuns negativ va rog sa ma ajutat cu cateva informatii despre alte cai de urmat in vederea recuperarii sumelor. Multumesc mult.
Buna seara!
ca sa puteti utiliza ordonanta de plata trebuie sa aveti o certa lichida certa , lichida si exigibila impotriva debitorului si de asemenea aceasta creanta sa fie consemnata intr-un inscris ( factua acceptata la plata, rata ajunsa la scadenta, etc) sau sa aveti recunoasterea expresa a debitorului cu privire la aceasta creanta.
Daca creanta dvs. nu undeplineste conditiile trebuei sa formulati o actiune de chemare in judecata pe calea dreptului comun in care sa va dovediti pretentia, mijloacele de proba necesare.

Editat - Nu aveti voie sa va postati datele de contact in mesaje. Va rog cititi Regulamentul de postare:
www.avocatnet.ro/content/tag...

Admin, administrator
Da, dar debitorul e in reorganizare judiciara. Acest lucru nu inseamna ca potrivit legii 85/2006 orice astfel de actiune (gen ordonanta de plata) se suspenda?