Forum Discuţii juridice Cafeneaua avocaţilor Spun si eu :)
Discuție deschisă în Cafeneaua avocaţilor

Spun si eu :)

"O persoana mediocra spune.O persoana buna explica.O persoana superioara demonstreaza.O persoana minunata inspira pe altii sa vada ei insisi."

Numai mie mi se pare ca aceasta quote suna bine dar la genul "da din coada"?

Adica inteleg ca un mediocru POATE spune ceva;
Ca o persoana buna e capabila de explicatii
DAR cand ajungem la superioara nu cumva demonstratia se suprapune pe explicatii? Pt mine cine demonstreaza ceva automat il si explica. Si atunci cine explica e si superioara si buna? OK! Dar atunci inseamna ca toate superioarele sunt bune dar si macar un procent de bune sunt si superioare ?! Vedeti consecinta? :)
Si ultima ma "zgarie" cel mai mult, parca e un nonsens ce-l acceptam ca fiind logic/firesc de la sine. Un fel de Deux ex machina, o licenta poetica a logicii... whatever.
Nu cred că citatul (indiferent cui i-ar aparţine) merită mai mult decît un zîmbet binevoitor.
Corect.
In schimb pe asta o consider o perla de intelepciune:

"Saracii isi doresc bogatii, bogatii sa ajunga in rai, iar inteleptii liniste."
I-am cerut vietii...

I-am cerut vietii sa-mi dea forta;
mi-a dat incercari prin care sa trec...

I-am cerut vietii sa-mi dea intelepciune;
mi-a dat probleme pe care sa le rezolv....

I-am cerut vietii sa-mi dea bogatie;
mi-a dat creier si doua brate pentru a muncii...

I-am cerut vietii sa-mi dea curaj;
mi-a dat provocari pe care sa ma ridic...

I-am cerut vietii sa-mi dea dragoste;
mi-a scos in cale oameni dificili, pe care sa-i inteleg...

I-am cerut vietii sa-mi faca favoruri;
mi-a dat oportunitati...

In viata mea, niciodata n-am primit ceea ce am cerut , dar intotdeauna am obtinut puterea de a merge mai departe cu fruntea sus !!...