Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CIM durata determinata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CIM durata determinata

Un CIM pe durata determinata a ajuns la finalul celor trei ani.Mai poate fi prelungit?
Mentionez ca angajatul pe CIM cu durata determinata era angajat in locul unei persoane care avea CIM suspendat ca urmare a unei detasari. In momentul de fata , detasarea persoanei in cauza nu poate fi intrerupta.Mai poate fi prelungit CIM DD pana la revenirea persoanei respective?
Nu mai poate fi prelungita durata c.i.m., in schimb, se poate incheia un nou c.i.m. cu o durata de cel ,ult 12 luni.
Noul CIM DD pe un an,poate fi consecutiv celor 3 ani sau cu pauza?
Puteti va rog sa dati si baza legala?
Va multumesc!
100marian2011, utilizator
1. Se poate incheia imediat cu data incetarii c.i.m. vechi sau se poate incheia si dupa o anumita perioada de timp.

2. Art.82 C.mun.
.....
(4) Intre aceleasi parti se pot incheia succesiv cel mult 3 contracte individuale de munca pe durata determinata.
(5) Contractele individuale de munca pe durata determinata incheiate in termen de 3 luni de la incetarea unui contract de munca pe durata determinata sunt considerate contracte succesive si nu pot avea o durata mai mare de 12 luni fiecare.