avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 816 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Testament si succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Testament si succesiune

Buna ziua.
in anul 1970 bunica a facut testament pentru pt x.
In anul 1971,au renuntat la succesiune 2 din cei 3 copii.
Mostenitor x domiciliat in y in calitate de fiica ii revine intreaga masa sucesorala.
in anul 1998 sa emis un Titlu de proprietate pt.2 ha pe toti mostenitori
Cum se poate proceda astfel incat Titlu sa fie emis corect.
Cu deosebita consideratie.
Cel mai recent răspuns: rendec , utilizator 15:29, 24 Februarie 2014
daca testamentul are in vedere doar imobilul, pentru pamant trebuie sa iesiti din indiviziune , drept la pamant avand si ceilalti doi copii.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Taxa de succesiune,costuri si pasii ce trebuiesc parcursi cristi091974 cristi091974 Buna seara, Am avut o bunica care a decedat saptamana trecuta la varsta de 91 de ani.In anul 1987 a facut un testament (legalizat la notar) in care ... (vezi toată discuția)
Testament - valabil sau nu ? gigelas gigelas Prin anii 1940 - 1945,o familie ce nu avea copii,a luat un copil (fata) de la o sora a sotiei,spre crestere. [b]Niciodata,acea fata nu a fost trecuta pe numele ... (vezi toată discuția)
Mostenire Felicia1955 Felicia1955 Am primit de la bunicul meu prin testament un teren intravilan de 19 ari. Testamentul este redactat in anul 1960. Mostenitorii legali ai tuturor celorlalte ... (vezi toată discuția)