Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Curtea de apel Cluj admite recurs DGFP Maramures, ce-i ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Curtea de apel Cluj admite recurs DGFP Maramures, ce-i de facut

Buna
Am inmatriculat o masina in 2009 platind taxa de prima inmatriculare(mediu), in 2013 am contactat un avocat in vederea recuperarii taxei.
La tribunalul Maramures se admite cererea, binenteles ca DGFP depune recurs, iar la curtea de apel in 19.02.2014 sentinta este :
"Ora estimata: 08:30
Complet: 3R TxA
Tip solutie: Admitere recurs
Solutia pe scurt: Admite recursul declarat de DGFP Maramureş în nume propriu şi în numele AFP Baia-Mare. Reduce cuantumul cheltuielilor de judecată la suma de 543,3 lei. Menţine restul dispoziţiilor sentinţei recurate.
Document: Hotarâre 1585/2014 19.02.2014"
Dosarul este 96/100/2013, pe portal just se poate urmari dosarul.
Intrebarea mea este ce pot face mai departe, sentinta este cel putin ciudata, avand in vedere ca in ziua respectiva "Complet: 3R TxA" a avut o serie de dosare cu aceasi problema ca a mea si in toate a respins recursul ( dosarele in ordinea judecarii lor 9158/100/2012, 10091/100/2012, 26/100/2013, 96/100/2013- al meu cu ghinion, 105/100/2013) [ link extern ]

Sa fi gresita avocatul ceva?, Cum pot vedea motivarea sentintei? Cui sa ma adresez?

Va multumesc anticipat
Am impresia că dvs. credeţi că aţi pierdut acest proces în calea de atac. Nu trebuie să vă faceţi mari probleme. Curtea de Apel a admis recursul DGFP doar sub aspectul cuantumului cheltuielilor de judecată, pe care le-a redus. Restul dispoziţiilor hotărârii primei instanţe au rămas neschimbate, prin urmare vă puteţi recupera taxa plătită. Puteţi vedea motivarea deciziei Curţii de Apel numai după ce aceasta o va redacta. Asta înseamnă că mai durează ceva timp. Trebuie să vă interesaţi, periodic, la arhiva instanţei.
Va multumesc frumos de raspuns, intradevar am crezut ca am pierdut, dar acum daca citesc foarte atent mi-e clar ca am castigat. Avocatul sigur a pretins cheltuieli de judecata (onorariul lui) 1.000 lei.
Numai Bine