Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Asociat intr-o firma
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Asociat intr-o firma

Buna ziua,

sunt asociat intr-o societate comerciala si as vrea sa ies din aceasta firma, va rog frumos sa-mi spune-ti care ar fi pasii pentru a nu mai fi asociat. Aceasta decizie este luata impreuna cu Administratorul firmei.

Va multumesc,
Raluca
Puteti "iesi" din societate cesionand partile sociale pe care le detineti celuilalt asociat (in cazul in care exista) sau unei terte persoane.
Se intocmeste hotarare AGA in acest sens, se face publicitatea la Monitorul Oficial (daca este cazul), se redacteaza un nou act constitutiv, actualizat, si se inregistreaza la registrul comertului.
Faptul ca ati discutat cu administratorul societatii si acesta a fost de acord nu are nicio relevanta, afara de cazul in care adminstratorul detine si calitatea de asociat. Discutiile se vor purta doar intre asociatii societatii.