Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Acte casa
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Acte casa

De curand am cumparat o casa la curte in orasul Pantelimon, am dat toate actele necesare pentru inregistrare la primarie iar primaria nu vrea sa-mi semneze pentru ca fostul proprietar are nu stiu ce datorii catre primarie. Este normal ca eu sa stau cu actele la primarie nesemnate pentru datoria catre primarie a fostului propritar?

Multumesc.
Ce anume doriti dvs sa inregistrati la primarie?

Pt o vanzare cumparare valabila ar fi trebuit sa existe si un certificat in sensul ca fostul proprietar nu inregistreaza datorii la primarie. Exista sau nu un astfel de act prezentat notarului la perfectarea actelor?
Mai exact fostul proprietar nu are platita redeventa pentru trcerea rolului pe numele meu si impozitul.

Mai exact fostul proprietar nu are platita redeventa si din aceasta cauza actele pentru ROL nu le semneaza primaria ca se trec ROL-ul pe numele meu.

Tocmai de aceea va intreb daca asta poate fi problema ca primaria nu vrea sa-mi semneze ROL-ul cu toate ca am dus toate actele si documentatia necesara pentru aceasta.