Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Renuntarea la somaj si stimulentul de insertie
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Renuntarea la somaj si stimulentul de insertie

Buna ziua. In luna mai anul trecut firma la care lucram s-a inchis si am intrat in somaj. Dupa doua saptamani de somaj am intrat in concediu medical fiind insarcinata. Copilul sa nascut la sf lunii iunie. Pe perioada concediului de crestere copil indemnizatia de somaj este suspendata. In luna mai vreau sa incep munca si sa renunt la somaj. Ce trebuie facut pentru a renunta la somaj si pentru a beneficia de stimulentul de insertie? Daca eu incep munca in mai, copilul face un an in iunie, tatal copilului mai este obligat sa ia o luna de ccc? Daca dupa o luna , doua schimb locul de munca mai beneficiez in continuare de stimulent? Va multumesc!
Buna seara,
Tatal copilului nu este obligat sa intre 1 luna in ccc, doar ca pentru acea luna nu se va mai primi indemnizatia aferenta.
Dupa semnarea si inregistrarea contractului de munca trebuie sa mergeti cu o copie a acestuia la AJOFM pentru a anunta gasirea locului de munca.
Stimulentul il primiti indiferent de numarul de angajatori de la care incasati salariu sau numele acestora, ideea este sa inregistrati venituri supuse impozitarii.