Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Plata impozit si CASS pe dividende
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Plata impozit si CASS pe dividende

buna ziua ziua, in cazul in care se doreste sa se repartizeze profitul prin dividende, se plateste si impozit de 16% si cass?in ce conditii firma tre sa plateasca si cass?in cazul in care nu are salariati (microintreprindere) sau in cazul in care asociatul (unic asociat) nu obtine venituri din salarii?imi e neclara partea cu cass pentru dividende, daca se poate sa ma ajutati sa inteleg.

Multumesc
Firma va retine si plati doar impozitul pe dividende. Contributia la sanatate, daca e cazul, si-o va plati singut asociatul, in calitate de persoana fizica, pentru venitul obtinut din dividende si daca nu are alte venituri (cum sunt cele salariale) pentru care nu i se retine aceasta contributie. Cititi in aceasta sectiune a forumului raspunsul dat de alti participanti exact la acest subiect al platii cass pe dividende.