Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Cuantificarea muncii in gospodarie a sotiei - lipsa ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Cuantificarea muncii in gospodarie a sotiei - lipsa bunuri comune

Salutare tuturor.

In speta este vorba despre un divort in care toate bunurile imobile sunt proprii ale sotului, in timpul casatoriei nefiind cumparate decat bunuri mobile )niste vechituri in prezent si care nu prea mai pot fi evaluate).

Sotia solicita un drept de creanta aferent muncii prestate in casa vreme de 15 ani. Cum se cuantifica suma? Am cautat pe google mai intai, dar nu am gasit mai nimic. Am gasit doar spete in care existau bunuri comune.

Multumesc.
Buna seara!
sotia nu poate sa ceara un drept de creanta pentru munca prestata, dar se tine cont de aceasta munca prestata pt. bunurile mobile dobindite in timpul casatoriei.