Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract de vanzare cumparare cu clauza, reziliere
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract de vanzare cumparare cu clauza, reziliere

Buna seara,
Va rog sa-mi spuneti cum reziliez un contract de vanz.-cump. in care e trecuta clauza de pact comisoriu de grad 4 in situatia in care cumparatorul nu si-a respectat conventia ?L-am notificat prin executor judecatoresc iar cand am fost la OCPI sacer radiera acestuia si sa inscriu dreptul meu de proprietate acestia au spus ca nu este posibil .unde am gresit ca procedura de a repune partile in situatia anterioara? reiterez faptul ca in contract notarul a mentionat ca nerespectarea conventiei dintre parti si in virtutea clauzei pact comisoriu de grad4 fara nicio alta formalitate contractul devine nul de drept.Va multumesc
Dvs. nu ati gresit cu nimic, doar ca pt. a duce formalitatea la capat trebuie sa ajungeti in fata instantei unde cereti "constatarea rezolutiunii" (atentie, nu o pronunta, doar se constata existenţa unei neexecutări culpabile, validitatea pactului comisoriu şi corecta sa aplicare).
Veti primi aceasta decizie in baza careia indepliniti si formalitatile de carte funciara.