avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 726 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie crestere copil pe perioada suprapunerii ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie crestere copil pe perioada suprapunerii CIC

Buna, sper sa ma puteti ajuta cu cateva informatii cu privire la indemnizatia pentru cresterea copilului pe perioada suprapunerii.
- Pentru primul copil nascut in data de 26.06.2012 s-a stabilit o indemnizatie de 755 lei + 200 lei alocatie copil calculat dupa majorarea de la 75% la 85% din media veniturilor celor 12 luni lucrate anterior nasterii.
- Al doilea copil este nascut in data de 13.01.2014.
Astfel ar fi o perioada de 5 luni de suprapunere. Specific ca am optat pentru varianta de 2 ani.
Care ar trebui sa fie valoarea indemnizatiei pe perioada suprapunerii? Ar trebui sa primesc aceeasi indemnizatie sau se calculeaza diferit? Multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 17:07, 27 Februarie 2014
pe perioada care se suprapune ccc1 cu ccc2 vei primi 600 de lei pt al2 lea copil si dupa terminarea ccc1 vei primi aceeasi indemnizatie pentru ccc2 ca si pentru ccc1
Atunci inteleg ca voi primi doar cei 600 lei ? sau 600 lei + 200 lei alocatie copil?
1. Primiti si alocatia de stat pentru copii.

2. Aceasta nu are nici o legatura cu alte venituri ale dvs. si nici cu indemnizatia pentru CCC1 sau CCC2.

3. Trebuie sa mergeti la Primarie sa solicitati cei 600 lei si alocatia de stat pentru copii.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ccc in cazul nasterilor suprapuse melcsy melcsy Buna ziua. situatia in care persoana care se afla cu primul copil in perioada de concediu si indemnizatie pentru cresterea copilului in baza OUG nr. ... (vezi toată discuția)
Ccc1 se suprapune cu ccc2 - care sunt pasii de urmat pentru a obtine majorarea de 600 lei pe timpul suprapunerii? kat_deb kat_deb Buna ziua, Fiul meu s-a nascut pe 16. dec. 2011, sunt in CCC pana in dec. 2013. Intre timp am nascut si o fetita, pe 20. iunie 2013. Cele doua CCC se suprapun ... (vezi toată discuția)
Calcul indemnizatie maternitate felisana felisana Buna ziua! Situatia este urmatoarea: - mama se afla in concediul de crestere al copilului pana la 2 ani, primind indemnizatia lunara de 1.200 ... (vezi toată discuția)