Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... este inselaciune?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

este inselaciune?

Va scriu in numele unei bune amice care a imprumutat bani de la o persoana particulara, dansa sustine ca a semnat un act de mana, a returnat banii dar persoana respectiva foloseste actul cerand dobanda, camata, mai mult individul a facut sesizare la parchet ca nu a primit banii si o acuza de inselaciune. Este speriata ca nu are nicio proba care sa dovedeasca ca a dat banii iar individul se foloseste de asta inclusiv cu justitia. Ce poate face?
Eu am crezut-o pe cuvant, dar, exista undeva si teama ca ea nu a putut returna banii, cum va fi in aceasta situatie, este posibil acuzatia de inselaciune? Stiu doar ca este permanent amenintata de individ, vine acasa, suna, ameninta...Va multumesc!
amica dv se pare ca va trebui sa achite datoria, insa nu si dobanzi, pretinse de creditorul ei. Daca in actul de mana nu s-a stipulat acest lucru, In cazul in care creditorul solicita dobanzi din imprumutul acordat amicei dvs, atunci va trebui sa plateasca la fisc, impozit pe venituri din dobanzi, atfel poate fi invinuit de evaziune fiscala.
Amica dvs daca nu are o dovada scrisa din care sa rezulte ca a achitat acel imprumut atunci se considera ca nu l-a platit niciodata si ca trebuie sa il achite. In acest caz nu poate fi invinuit nici ea si nici creditorul ei de inselaciune, fiindca nu exista dovezi in acest sens. (cel putin nu intrevad nici una din relatarea dvs).
Da, ati inteles bine, ea este o femeie singura si are si o slujba de care individul abuzeaza amenintand-o, cand a luat banii a fost singura cu el, cand i-a returnat la fel, intelegerea, spune ea, era ca la returnare sa ii dea hartia, indivisul a motivat ca a uitat-o dar ca nu vor fi probleme, asta spune ea, ca apoi sa ceara nu numai banii din nou ci si dobanda. Acum, profitand ca are o slujba care, supusa unui denunt la parchet ar putea sa i-o afecteze, a facut-o si pe asta, ce poate face ea? banii, i-a dat, spune, probe nu are, individul are hartia si o prezinta ca proba....
Nu este inselaciune si nici abuz de incredere in cazul care avem de a face cu o creanta oarecare care nu este platita la termen. Problema se rezolva de instanta civila si nu penala.

Daca ar fi vorba de inselaciune ar trebui sa avem niste acte care au precedat acest contract de imprumut, acte care l-ar fi determinat pe respectivul sa incheie acest contract.
wap54 a scris:

Va scriu in numele unei bune amice care a imprumutat bani de la o persoana particulara, dansa sustine ca a semnat un act de mana, a returnat banii dar persoana respectiva foloseste actul cerand dobanda, camata, mai mult individul a facut sesizare la parchet ca nu a primit banii si o acuza de inselaciune. Este speriata ca nu are nicio proba care sa dovedeasca ca a dat banii iar individul se foloseste de asta inclusiv cu justitia. Ce poate face?
Eu am crezut-o pe cuvant, dar, exista undeva si teama ca ea nu a putut returna banii, cum va fi in aceasta situatie, este posibil acuzatia de inselaciune? Stiu doar ca este permanent amenintata de individ, vine acasa, suna, ameninta...Va multumesc!

Fapta nu constituie infractiune.
E pur civil.
In ce an a imprumutat banii?
Si cand trebuia sa-i restituie?
Gabriela Mihai, Avocat