Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Probleme cu garantia unui produs electronic
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Probleme cu garantia unui produs electronic

buna seara,
am achizitionat un produs de pe siteul EMAG, o tableta, dupa o utilizare de 40 zile, produsul a inceput sa prezinte probleme la alimentare cu bateria, am facut o plangere pe site produsul a ajuns in service, s-a constatat problema, s-a inlocuit bateria,ieri produsul a ajuns inapoi la mine si din pacate am constatat ca problema cu alimentarea si cu bateria este aceasi ca si cum produsul nici nu a fost reparat vreodata, am contactat call center lor si mi s-a zis ca trebuie iar sa trimit produsul in service sa constate daca are o problema sau nu?!? intrebarea mea este eu acum trebuie sa stau la mila lor, sau pot cere banii inapoi pentru ca sincer nu consider normal sa astepti repararea unui produs si cand iti ajunge acasa din service la prima utilizare descoperi ca nu sa remediat nici o problema desi ei in certificat au trecut inlocuit baterie?!? am dreptul sa refuz acest produs? sa imi cer banii inapoi?
liviu84 a scris:

am dreptul sa refuz acest produs? sa imi cer banii inapoi?

Raspunsul la intrebarile dv le gasiti in certificatul de garantie al produsului
Pentru solutionare,puteti sesiza oficial si ANPC
emag (din experienta personala) sunt deschisi spre comunicare cu clientii asa ca daca defectul va persista scrieti-le. In principiu doar daca service-ul da negatie de reparatie se poate schimba un produs sau se poate recupera pretul.