Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Antecontract prima casa
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Antecontract prima casa

Buna ziua.
Doresc sa cumpar un apartament prin "prima casa" si actualul proprietar este in urmatoarea situatie: restante la intretinere (in jur de 10.000 lei), curentul este oprit (aici nu stiu exact daca trebuie doar racordat din nou sau a fost debransat si are si restante). Ce trebuie sa mai verific la apartament inainte de antecontract?
La incheierea antecontractului ce clauze trebuie trecute? Proprietarul isi ia angajamentul sa-si achite datoriile pana la semnarea contractului? Ce se intampla daca nu-si indeplineste angajamentul? Ce riscuri am eu, avand in vedere ca o sa dau un avans de 10000 eur?
Se poate da un avans de 5000 eur, iar la semnarea contractului se plateste creditul plus 5000 eur numerar, ca sa nu dau de la inceput 10000 eur din banii mei?

Multumesc.
O zi buna.
In cazul in care un cumparator doreste sa cumpere un apartament prin Prima Casa, intrebarea mea este cine trebuie sa plateasca preţul antecontractului la notar, cumparatorul sau vanzatorul?